Jak radzić sobie z niechcianym zachowaniem u dzieci? - SELF-REGULATION Nie ma niegrzecznych dzieci Agnieszka Stążka Gawrysiak
Witajcie
Mieliście kiedyś taką sytuację na przykład w sklepie, że Wasze dziecko marudziło, płakało albo po prostu krzyczało, że czegoś chce, a przechodzące osoby dziwnie patrzyły z boku? Może jakaś starsza pani mruczała pod nosem: ale niegrzeczne dziecko...
Ja pamiętam takie sytuacje i w tamtej chwili wiedziałam, że moje dziecko jest zmęczone albo głodne. Jednak osoby, które zupełnie nie rozróżniają zachowania dzieci albo wychowały się w "innym świecie" mogą tego nie rozumieć.
Pamiętam też sytuację w galerii kiedy było już grubo po 21:00, a chłopczyk odstawiał "akcję" kiedy mama chciała coś przymierzyć. Tata nie wytrzymał i chłopczyk dostał lanie :( Patrząc z boku wiedziałam od razu, że cała sytuacja jest winą rodziców, bo kto małego 2-3 letniego chłopca zabiera o 21:00 na zakupy? W takim czasie już powinien biegać w piżamce i co najwyżej słuchać czytanej przez mamę książki.
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przemyśleniami na temat pewnej ciekawej publikacji, która może uratować sytuacje jakie opisałam powyżej.
SELF-REGULATION Nie ma niegrzecznych dzieci Agnieszka Stążka Gawrysiak |
Książka SELF-REGULATION Nie ma niegrzecznych dzieci Pani Agnieszki Stążki - Gawrysiak jest trzecią z serii "Self-Regulation", ale drugą skierowaną do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich opiekunów. Zapewne ci, którzy znają wcześniejsze części znają także Kubę i Lenkę, bohaterów, którzy występują w opowiadaniach.
We wstępie czytamy o tym czego możemy się spodziewać czytając całą publikację, a także co nas ominęło w poprzednich pracach. Dla tych, którzy nie znają pojęcia samoregulacji, w tym także byłam ja do niedawna, mogą znaleźć kilka słów wyjaśnienia w rozdziale Wprowadzenie do samoregulacji, który jest jakby przed-rozdziałem. Po nim mamy już 7 kolejnych opowiadań, rozdziałów z różnymi sytuacjami z życia Kuby i Lenki oraz innych bohaterów, którzy się tutaj pojawiają.
Każdy rozdział jest o czymś innym, o innych emocjach, z którymi musi borykać się malec w świecie, którego tak naprawdę nie zna. Mamy tutaj na przykład "Indywidualne reakcje na stresory i zarażenie dziecka spokojem" lub "Przedszkolne stresory, wspieranie dziecka w emocjach i dbanie o własne zasoby", albo też sytuacje, których chyba nie lubi każdy rodzic, poranki pełne trudności, kiedy trzeba szybko wyjść z domu, a malec protestuje.
Po każdym opowiadaniu mamy treść "DLA DOROSŁEGO", w którym wyjaśnione zostają sytuacje z rozdziału.
Jak radzić sobie z niechcianym zachowaniem u dzieci? - SELF-REGULATION Nie ma niegrzecznych dzieci Agnieszka Stążka Gawrysiak |
Jak radzić sobie z niechcianym zachowaniem u dzieci? |
Fajne jest to w książce, że nie trzeba jej czytać od początku do końca, a właściwie w dowolnej kolejności. Możemy przeczytać którekolwiek opowiadanie, a później rozmawiać na temat sytuacji jaka w nim została opisana wspólnie z dzieckiem.
Te historie dotyczą trudności jakie zdarzają się każdego dnia, na przykład:
- marudzenia przy wychodzeniu z domu do przedszkola;
- niechęci do osób, których dawno nie widzieli;
- zazdrości o rodzeństwo;
- kłótni z innymi dziećmi w grupie przedszkolnej;
- czy też kłopotów z ubieraniem i innych.
Jak radzić sobie z niechcianym zachowaniem u dzieci? |
Części dla dorosłych zostały napisane we współpracy z psychologiem dziecięcym, dr. Jagodą Sikorą. Pomagają zrozumieć to o czym pisałam we wstępie. Dlaczego dziecko w tej chwili marudzi albo zachowuje się tak jak tego nie chcemy. Co najważniejsze to z lektury możemy nauczyć się wspierać najmłodszych w tych trudnych sytuacjach i pomagać im radzić sobie lepiej, rozwijać zdolności do samoregulacji oraz przywracać równowagę w sytuacjach stresujących.
Jak radzić sobie z niechcianym zachowaniem u dzieci? |
Czym właściwie jest SAMOREGULACJA? Z książki dowiemy się, że jest to nic innego jak zdolność do radzenia sobie ze stresem. Nie tylko złe sytuacje są stresujące, ale i te z których się cieszymy. Te które napawają nas jednocześnie przyjemnymi uczuciami, jak na przykład spotkanie z dawno niewidzianą rodziną. Mimo, że chcemy się z nimi spotkać to jednak jest to sytuacja powodująca stres w naszym organizmie. Czasami dla nas dziecko źle się zachowuje, czyli jest niegrzeczne, ale autorka wychodzi z założenia, że nie ma niegrzecznych dzieci, są jedynie takie, którym skończyło się paliwo. Można by też przypuszczać po lekturze, że ta "niegrzeczność" u dzieci wynika najzwyczajniej z reakcją na stres i nieumiejętnym właśnie przywracaniem równowagi. Tego należy nauczyć maluchy.
SELF-REGULATION Nie ma niegrzecznych dzieci Agnieszka Stążka Gawrysiak |
Autorka w książce wyróżnia 5 obszarów, z których pochodzą stresory:
- biologiczny ( głód, ból)
- emocji (nieprzyjemna emocja)
- poznawczy (negatywne myśli)
- społeczny (konflikty z innymi osobami)
- prospołeczny (bycie świadkiem np. przemocy)
Pani Agnieszka pisze o tym, że każde dziecko, a właściwie każdy z nas inaczej reaguje na pewne sytuacje.Niektóre dzieci będą biegły i zachowywały się głośno inne schowają się za rodzicem i nie będą się bawiły nim przyzwyczają się do nowej sytuacji.
SELF-REGULATION Nie ma niegrzecznych dzieci Agnieszka Stążka Gawrysiak |
W treści dla dorosłego każda sytuacja jest bardzo dokładnie omówiona, każde zachowanie dziecka i możliwości jakie mogą wynikać z tych sytuacji. Chodzi mi tutaj o to, że na przykład kiedy chłopiec nie chciał na początku się bawić z kuzynostwem to nie było to przyczyną, że ich nie lubi, a jedynie, że jest trochę nieśmiały i potrzebuje dłuższej chwili żeby się przyzwyczaić. Dlaczego? Przyczyny mogą być różne, to, że ich dawno nie widział, a jak widział to był dużo młodszy, do tego ma młodsze rodzeństwo co jest dla małego chłopca wystarczającym bodźcem stresowym (braciszek ma kilka miesięcy). Nowa sytuacja, bycie starszym bratem i do tego wszyscy zwracają uwagę na malucha.
Nie chcę tutaj opisywać wszystkich tych opowiadań, dodam jedynie, że podobało mi się to, że one są naprawdę takie "życiowe". Niemal każda z tych sytuacji kiedyś się u nas zdarzyła albo u naszych znajomych. Były mi znane, ale nieznane były dla mnie właśnie zachowania dzieci. Wiele mi rozjaśniły te rozdziały dla rodziców/ dorosłych. Żałuję bardzo, że podobna lektura niewpadła w moje ręce kilka lat temu, chociaż mimo, że ta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i ich opiekunów to ja również wiele z niej wyciągnęłam, chociaż mój młodszy synek ma 9 lat w tej chwili. Z racji mojego zawodu, chociaż niepraktykowanego, lubię dowiadywać się takich informacji o dzieciach, ich zachowaniu, rozwijaniu i kształtowaniu.
Czytając opowiadania z synkiem bardzo dobrze się bawiliśmy, a jemu przygody Kuby i Lenki podobały się.
Niezwykle ważna pozycja książkowa, którą powinien przeczytać niejeden rodzic a myślę też, że niejedna Pani z przedszkola.
SELF-REGULATION Nie ma niegrzecznych dzieci Agnieszka Stążka Gawrysiak |
Serdecznie polecam, publikację możecie znaleźć np.
Fajna książka :)
OdpowiedzUsuńDobrze wiedzieć, że takowa książeczka jest na rynku.
OdpowiedzUsuńSuper że lektura inspiruje do wspierania i sugeruje jak to robić.
OdpowiedzUsuńZawsze cenię sobie tego typu książki.
OdpowiedzUsuńKsiążka ciekawa, myślę że może bym się z niej czegoś nowego nauczyła ? Szkoda tylko, że nie ma uniwersalnej książki na każde dziecko, u mnie sytuacja jest nieco inna i nie każde poradniki pomogą
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że takie książki teraz są dostępne. Niestety jeszcze parę lat wstecz dzieci się chowało, nie wychowywało i Ci młodzi zbuntowani ludzie nadal chodzą po świece, nie radzą sobie z emocjami.
OdpowiedzUsuńMyślę, że warto polecać taką lekturę dalej. Pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuńPrzydała by mi się, muszę koniecznie kupić bo synek już w sklepie strasznie wymyśla ;p
OdpowiedzUsuń