Domowy Klimacik recenzuje: Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper

 Witajcie

 

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy istnieje inna cywilizacja, gdzieś obok nas? Ludzie tacy sami albo podobni do nas? Ze swoimi prawami, koncepcjami świata i całym systemem społecznym? 

A gdyby tak nie szukać na innej planecie, a zaledwie kilka mil morskich od nas? Może nie odkryliśmy jeszcze wszystkich zakątków na ziemi i gdzieś niedaleko istnieje inna cywilizacja? A może nie ludzi? Tylko ucywilizowanych zwierząt?

Po lekturze Monikini jestem w stanie wziąć pod uwagę każdą możliwość. 

 

Książka Monikini - James Fenimore Cooper
Domowy Klimacik recenzuje: Monikini ( The Monikins) James Fenimore Cooper


James Fenimore Cooper (1789 - 1851) amerykański pisarz, który był pionierem powieści przygodowej swoich czasów w USA. Urodzony w stanie New Jersey, dorastał w Cooperstown, mieście, które założył jego ojciec w stanie Nowy Jork. Zanim został sławnym pisarzem służył w marynarce wojennej. To zapewne miało duży wpływ na tematykę większości jego książek. Często można tam znaleźć podróże, morze i przygody. 

Do najbardziej rozpoznawanych książek Coppera zaliczamy cykl Opowieści Skórzanej Pończochy.

W skład cyklu wchodzą:

  • Ostatni Mohikanin
  • Łowca jeleni
  • Pogromca zwierząt
  • Tropiciel
  • Preria

Twórczość autora była mocno osadzona w realiach amerykańskiego pogranicza. Interesował się polityką, historią i tematami społecznymi. Oprócz powieści przygodowych pisał również polityczne eseje oraz satyry. Jedną z nich jest właśnie The Monikins. 

Cooper bywał krytykowany za swój nietypowy styl, ale nie można zaprzeczyć, że wkład w rozwój literatury amerykańskiej był niepodważalny.

 

Książka Monikini - James Fenimore Cooper
Domowy Klimacik recenzuje: Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper

 

Opis ze strony wydawnictwa:

W spuściźnie twórczej Fenimore’a Cooper'a powieść Monikini
zajmuje szczególne miejsce.

Monikini to poważna i zjadliwa satyra na obyczaje społeczne ówczesnej Anglii i Ameryki. Czytelnicy nie mieli trudności
z rozpoznaniem tych krajów w powieści jako Wysoka Podrygia i Niska Podrygia. Cooper z równą siłą wyśmiewa zarówno arystokratyczną
monarchię, jak i burżuazyjną republikę.

Cooperowi nie tylko udało się przeanalizować i obnażyć siły napędowe tak zwanej „amerykańskiej demokracji”, ale także poddać je trafnej, bezkompromisowej ocenie. Co charakterystyczne, jego wnioski przystają do porządku panującego
w dzisiejszej Ameryce, gdzie wciąż dominuje kult dolara.

Cooper w swojej powieści podjął się obnażenia politycznej istoty „amerykańskiej demokracji”, pokazując, że opiera się ona na kulcie
pieniądza, próżności, nienawiści, zawiści i braku skrupułów. Wszystko w kraju jest przyćmione przez interes finansowy, którego bezpośrednią konsekwencją jest intryga polityczna.

Trudno uwierzyć, że powieść Monikini powstała około półtora wieku temu. Opisane w niej obyczaje są nieodłącznym elementem
tych, którzy dziś zasiadają na Kapitolu w Waszyngtonie i kontrolują losy dzisiejszej Ameryki. Jest ona nie mniej aktualna niż wtedy, gdy
została po raz pierwszy opublikowana.

 



Książka Monikini - James Fenimore Cooper
Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper

 O czym jest MONIKINI Jamesa Fenimore'a Cooper'a?

Głównym bohaterem powieści Monikini jest Sir John Goldencalf, który wraz ze swoim przyjacielem kapitanem Noah Poke wyruszają w niezwykłą podróż, pełną przygód.  Zanim jednak to nastąpi poznajemy bliżej samego Johna, a wcześniej jego przodka i to w jaki sposób doszedł do wielkich pieniędzy. 

Sam, bez jakiejkolwiek rodziny zostaje przygarnięty pod dach pewnego biznesmena. Po jego śmierci żeni się z jego córką, a potem przez całe życie stara pomnożyć majątek. Syna oddaje na wychowanie pod dach duchownego co jak się okazało było bardzo dobrym rozwiązaniem, zresztą zainicjowanym przez umierającą żonę. Na syna daje tylko pieniądze i mało się z nim widzi. 

Po latach dochodzi do wielkich pieniędzy, jednak na łożu śmierci zrozumiał, że nie to było najważniejsze, a syn, któremu poświęcał zbyt mało czasu. 

Nasz bohater Sir John Goldencalf patrząc na życie swojego ojca i matki, która umarła bardzo młodo, chce swoim życiem pokierować zupełnie inaczej. Zaczyna inwestować pieniądze w przeróżne gałęzie handlu na całym świecie. Podczas jednej ze swoich podróży spotyka Noah Poke, z którym nawiązuje przyjaźń. Panowie świetnie się dogadują, więc spędzają ze sobą dużo czasu. W trakcie kolejnego spacerowania po mieście, John zauważa, że pewni mężczyźni niezbyt dobrze ubrani i z niezbyt dobrymi manierami mają przy sobie małpy. Przywiązane na sznurku, jak na smyczy zmuszane do sztuczek. Co przyciągnęło uwagę Sir Johna to to, że były ubrane jak ludzie. Nie mogąc patrzeć na ich niedolę wykupuje zwierzęta i zabiera do hotelu. Okazuje się, że małpy mówią po ludzku, a nawet podczas coraz dłuższej konwersacji sprawiają wrażenie bardziej inteligentnych od ludzi. 

Zawierają takie jakby przymierze/ umowę, która ma na celu dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Jeden zadaje pytania, a drugi odpowiada. Jedna z tych małp była takim jakby przewodnikiem, tym dowodzącym Doktorem Przyczyną. Po długich rozważaniach i zapoznaniu się z całym ich światem tylko z opowieści, bohaterowie udają się do Wysokiej Podrygii by przekonać się jak jest naprawdę. Czeka tam na nich niemało wrażeń.

 

Książka Monikini - James Fenimore Cooper
Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper

Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper
Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper

 
Książka Monikini - James Fenimore Cooper
Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper

Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper
Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper
 

Piękne wznowienie MONIKINI

Zacznę od tego, że książka jest przepięknie wydana. Twarda okładka przypomina stare lektury, które miały grube i ciężkie oprawy. Nie należy do najcieńszych, ale też nie do tych najgrubszych. Ma niespełna 400 stron, choć charakteryzuje się większym gabarytem (152x229 mm). Zwiększa to ilość czasu jaką trzeba przeznaczyć na czytanie. Duża, przyjemna w odbiorze czcionka. W środku znajdziemy też ciekawe ryciny, które oddzielają rozdziały.

Zaczynając czytać wiedziałam, że będę potrzebowała czasu, na to by wgryźć się w język autora, który bez wątpienia jest językiem pisanym na początku XIX wieku. Rok publikacji przypada na 1835 rok. Chwilami musiałam się mocno skupić, ale po czasie już szło coraz lepiej. Od razu na myśl przychodziły mi książki Jane Austen czy choćby serial Bridgertonowie. Uwielbiam te czasy, gdzie mówiło się inaczej niż dzisiaj. Ważyło się każde słowo, a ukochana była traktowana jak najdroższy skarb na świecie.  Niewątpliwie podobał mi się wątek, gdzie główny bohater zabiegał o względy swojej damy. Jednak jest tego niewiele, a potem, kiedy wyrusza w podróż książka robi się bardziej "męska". 

Chwilami długie opisy nieco przytłaczały. Opowieści o tym jaki system mają małpy, o ich postrzeganiu świata, gdzie opisywane było całe stworzenie ziemi i to co uważają za prawdziwe a co nie, a także wszystko co związane z ogonami nieco bym skróciła, choć autor miał tutaj zupełnie inną koncepcję. Mimo wszystko muszę przyznać, że znalazłam na kartach książki ogrom trafnych obserwacji. Czytałam z zaciekawieniem o polityce, o wartości pieniądza, o tym jak ulotne jest życie. Niesamowite jak wiele zawartych tutaj treści jest ciągle aktualna. 

Intrygująca, dająca do myślenia, ale tocząca się w swoim tempie lektura. Osobiście bardzo lubię taki staroświecki styl pisania i lubię czytać klasyczne lektury. Całość ma wtedy ten nietypowy spokojny ton jaki był kiedyś bez elektroniki. Tamten świat jakby zupełnie inny, a jednak podobny. Jeśli spodziewacie się wartkiej akcji i wielu zwrotów akcji to nie jest ta książka. 

To publikacja dla wymagających. Dla osób, które mają czas na rozważania nad treścią, nad życiem tam opisywanym. Myślę, że w tamtych czasach książka nie miała racji bytu, ponieważ zbyt mocno namieszałaby ludziom w głowach. Dziś z naszym pędzącym światem może okazać się ciekawą odskocznią od codzienności. 

 

Ogromnie dziękuję Wydawnictwu AST za możliwość poznania lektury. 


Książka do kupienia na stronie wydawnictwa >>> https://sklep.wydawnictwo-ast.pl/monikini 



Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper
Monikini (The Monikins) James Fenimore Cooper


Komentarze

Prześlij komentarz

Copyright © Domowy Klimacik